Science Excellence



Science Award Winners

 

Award

Year

Winner

Program

Region

Sam D. Hamilton Award

2015

Gulf Coast Vulnerability Assessment Team: John Tirpak, Rua Mordecai, Bill Bartush, Steve Traxler, Amanda Watson, Cynthia Kallio Edwards, Joshua Reece, Blair Tirpak, Laura Geselbracht, Mark Woodrey, Megan LaPeyre, P. Soupy Dalyander

Gulf Coast Vulnerability Assessment (Landscape Conservation Cooperatives)

Southeast and Southwest

Rachel Carson Award

2015

Gail Collins 

Sheldon-Hart National Wildlife Refuge Complex

Pacific Northwest

Rachel Carson Award, Individual

2014

Nathan Eckert

Genoa National Fish Hatchery

Midwest

2013

Jess W. Jones, PhD

Gloucester Field Office

Northeast

2012

Baron Horiuchi

Hakalau Forest National Wildlife Refuge

Pacific

2011

Jeffrey Olsen

Conservation Genetics Lab

Alaska

2010

James Maragos

Pacific Reefs National Wildlife Refuge Complex

Pacific

2009

John Tirpak

USFWS at the USGS / National Wetlands Research Center

Southeast

2008

Rachel Mair

White Sulphur National Fish Hatchery

Northeast

Rachel Carson Award, Group

2014

Lahontan National Fish Hatchery Complex: Derek Bloomquist, Daniel Boone, Stephanie Byers, Melissa Conte, Alvin Duncan, Lisa Heki, Roy Hicks, Thomas Hogan, Erik Horgen, Corene Jones, Tim Loux, David Miller, Adam Nanninga, Roger Peka. University of Nevada, Reno: Mary Peacock. Pyramid Lake Paiute Tribe: Albert John, Denise Shaw, Nancy Vucinich.

Lahontan Cutthroat Trout Team

Pacific Southwest

2013

James Bowker, Molly Bowman, Dan Carty, Niccole Wandelear

Aquatic Animal Drug Approval Partnership Program

Headquarters

2012

Brian Benedict, Teressa Cultrera, James Fortier, Beth Goettel, Michael Langlois, Linda Welch, Sara Williams

Maine Coastal Islands National Wildlife Refuge

Northeast

2011

Ed Berg, Matt Bowser, Toby Burke, Rick Ernst, Todd Eskelin, Mark Laker, Dawn Magness, John Morton

Kenai National Wildlife Refuge Biology Program

Alaska

2010

Blair Flannery, Cara Lewis, Ora Schlei

Mixed-Stock Rapid Analysis Response Team, Conservation Genetics Lab

Alaska

2009

G. Scott Boomer, Tom Cooper, Kathy Flemming, Pamela Garrettson, Fred Johnson, Mark Koneff, James Lyons, Kim Magruder, Tim Moser, Mark Otto, Keri Parker, Rebecca Rau, Frank Rivera, Todd Sanders, Mark Seamans, Emily Silverman, Nathan Zimpfer, Guthrie Zimmerman

Branch of Population and Habitat Assessment

Headquarters

2008

Andy Bishop,Mike Estey, Sean Fields, Diane Granfors, Daniel Hertel, Dawn Johnson, Sue Kvas, Chuck Loesch, Neal Niemuth, Fred Oslund, Anthony Rondeau, Brian Wrangler

Habitat and Population Evaluation Teams

Midwest and Mountain-Prairie

Science Leadership Award

2014

Julian Fischer

Migratory Bird Management Waterfowl Division

Alaska

2013

Lisa Williams, PhD

Environmental Contaminants

Midwest

2012

Grant Harris

National Wildlife Refuge System Biological Services

Southwest

2011

Jeff Williams

Alaska Maritime National Wildlife Refuge

Alaska


 

Last updated: March 8, 2016

Please send comments, suggestions and questions for this Web site to: Megan Cook at megan_cook@fws.gov

U.S. Fish and Wildlife Service Home Page | Department of the Interior  | USA.gov  | About the U.S. Fish and Wildlife Service  | Accessibility  | Privacy  | Notices  | Disclaimer  | FOIA